Skocz do zawartości
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
hitomi07

Jak pomóc? Depresja partnera

Recommended Posts

Dzień dobry! 

Narzeczony od kilku lat choruje on na depresje, leczy się farmakologicznie, wiem, że bierze leki więc tu na pewno nie leży przyczyna jego ostatnich zachowań. Wszystko zaczęło się kilka tygodni temu, kiedy po przyjeździe z pracy, położył się i płakał przez kilka godzin. Na moje pytanie, czy coś się stało odparł, że nie ma siły na nic,  z niczym sobie nie radzi. Do pracy jeździ normalnie, natomiast po powrocie jest nieobecny, przygaszony, momentalnie idzie spać. Gdy przychodzi weekend do pory obiadowej jest w miarę aktywny, później znowu- śpi czasem do następnego dnia do późnych godzin rannych. Martwię się, bo stan ten może być po części spowodowany egzaminami które mają mieć miejsce za miesiąc. Staram się go wspierać I motywować, żeby rozplanował naukę, nie poddawał  się, ale nie daje to żadnych efektów. Nie wiem jak go zmotywować, pomóc. Zastanawiam się, czy może te leki które bierze są już niewystarczające? Będę ogromnie wdzięczna za każdy napisany komentarz.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Witaj. Trudno powiedzieć nie znając głębiej sytuacji, jak można pomóc Twojemu narzeczonemu. Być może trzeba zmienić leki, myślę że dobrze byłoby oprócz farmakologii włączyć do leczenia psychoterapię. To bardzo ważny aspekt w leczeniu depresji. Może nawet zmienić lekarza, trudno tak wyrokować przez internet... Na pewno ważne jest, że go wspierasz, tylko to nie może być nachalne, osoba chora musi wiedzieć, że jak by co, to może zawsze na Ciebie liczyć, wygadać się, czasem tylko przytulić... 

Życzę powodzenia i cierpliwości w zmaganiach z chorobą, bo wiem, że to nie jest prosta sprawa...

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Aktualnie sytuacja wygląda tak, że śpi już ok. 17 godzinę ( z krótkimi przerwami na toaletę) Próby rozmów to mój monolog, bez żadnej jego reakcji. Nie chce jeść, pić, dzisiaj chciałam żeby wziął tabletki przy mnie, to dopiero po 15 minutach mojego siedzenia I namawiania przyjął.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Być może potrzebna będzie hospitalizacja. Tym bardziej jak nie będzie pił to się odwodni i może być problem. 

A jakie ma zainteresowania, nic na niego nie działa? Muzyka, film, sport... 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Interesuje się zwierzętami, ogrodnictwem...próbowałam zachęcić go  do odwiedzenia schroniska ( od jakiegoś czasu myśleliśmy nad podjęciem się opieki nad pieskiem) Ale ponownie- stwierdził, że nie ma siły. Chciałam przekonać go, żeby udał się do psychologa, porozmawiał z kimś ale odmawia, mówi, że nie ma potrzeby..

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

W depresji często tak jest, że "nie ma się siły" na wyjścia. Spróbuj coś w domu spróbować, żeby go zainteresowało. 

Jak tam sytuacja teraz?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Stara się wrócić do normy. Kilka dni temu rozmawiałam z jego przyjacielem, udało nam się przekonać go do zapisania do psychologa. Chwilowo lepiej, zobaczymy za kilka dni po pierwszej wizycie. Dzisiaj, bardzo dziękuję za wsparcie! :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach