Skocz do zawartości
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
chev

Metody terapii dzieci z autyzmem

Recommended Posts

Mam takie pytanie, na jaką terapię uczęszczacie z dziećmi z autyzmem? Orientujecie się może jakie metody są najskuteczniejsze? Czytałam póki co najwięcej o terapii behawioralnej. Ponoć daje najlepsze efekty. Czy to prawda?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Każde dziecko jest inne, więc różne rodzaje terapii mogą dawać różne rezultaty.

Dużo zależy też od indywidualnej pracy rodziców z dziećmi na codzień - jak bardzo próbują angażować dziecko do interakcji. 

Z pierwszej ręki - wiem, że LENS (Low Energy Neurofeedback System) często przynosi widoczne rezultaty juz po kilku sesjach (w przeciwieństwie do standardowego neurofeedbacku, który wymaga kilkunastu czy kilkudziesięciu sesji, a utrzymanie dziecka podłączonego pod elektrody przez kilkanaście czy kilkadziesiąt minut za każdym razem nie jest łatwe). Nie jest to metoda szeroko znana (ani ogólnie dostępna), ale wiem, że działa. Polega na sczytaniu sygnału elektrycznego w określonej okolicy czaszki, a następnie przesłaniu go z powrotem (z siłą i częstotliwością zależną od wrażliwości dziecka), przy czym sygnał jest niezwykle słaby, w praktyce nie wyczuwalny (moc sygnału to ok 1/10 - 1/20 tego, co produkuje telefon komórkowy w czasie rozmowy).

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Hm, o takiej metodzie to ja nawet nie słyszałam. I chyba póki co, wolałabym się skupić na czymś bardziej konwencjonalnym. Nie neguję tego, może faktycznie jest to skuteczne - nie wiem, za mało znam informacji na ten temat. Jednak póki co, chcę się skupić na innych metodach ;)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Tak, terapia behawioralna jest bardzo skuteczna, ale może nie warto ograniczać się tylko i wyłącznie do tej metody. Fajne jest stosowanie zróżnicowanych narzędzi i metod terapeutycznych. Do mnie i mojej córki bardzo przemawia min integracja sensoryczna, dogoterapia, muzykoterapia. Bierzemy też udział w zajęciach logopedycznych – te mamy najczęściej, bo córka ma spore problemy z mową.

Córka chodzi do przedszkola Promitis i to właśnie tam mamy zapewnioną taką wielokierunkową terapię. Pamiętaj, że im wcześniej zacznie się taką pracę z dzieckiem tym lepsze efekty można osiągnąć. My widzimy duże postępy. 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

A do tego przedszkola to chodzą tylko dzieci z autyzmem? Jeśli tak, to czy nie lepiej dziecko dać do integracji, po to żeby miało kontakt również ze "zdrowymi" rówieśnikami?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

No właśnie chodzi o to, że nie lepiej. Moim zdaniem integracja to trochę stracony czas w wieku przedszkolnym. Na integrację dziecko będzie miało jeszcze czas. A póki co liczy się intensywna praca terapeutyczna. A kontakt z rówieśnikami mają tam przecież też zapewniony. W pkolu integracyjnym grupy są za duże dla takiego dziecka z autyzmem. Do tego jest niewystarczająca ilość terapeutów. W integracji zazwyczaj jest 1 terapeuta na 5 dzieci (dzieci które mają różne trudności, nie tylko autyzm). A u nas w przedszkolu promitis jest 1 terapeuta na 2 dzieci, 2 terapeutów na 4 dzieci itd. 

Terapia jest bardzo istotna i będę to stale powtarzać ;)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

A ja poczytałam o tym promitisie w necie i umówiłam się na wstępną rozmowę tam. Na przedszkole to chyba mamy jeszcze czas, może za rok. Ale póki co chcemy zacząć z terapią, więc zobaczymy co nam powiedzą. 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz