Skocz do zawartości
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Sporek

Stres, zmiana głosu

Recommended Posts

Witam. Mam problem. Od wielu lat byłem nieśmiały, i przy sytuacjach w których się wstydziłem i mocno stresowałem towarzyszył mi dziwny ból brzucha, jakby skurcz gardła i głos mi się zmieniał. Mimo, że nadal jestem nieśmiały, to np. do obcych osób już mogę rozmawiać w miarę normalnie, zwykle z normalnym głosem a czasem nawet się nie stresuję, mimo, że jednak lekki stres jest. Jednak moim największym problemem jest stres i zmiana głosu w otoczeniu rodziny. Nie potrafię normalnym głosem (mam dość gruby i męski głos który mi się podoba, ale jak się stresuje to jakbym był kobietą mi się robi i nie mogę go użyć mimowolnie) do nich czegokolwiek powiedzieć, rodziców albo nawet cioci. Przy nich stres mi skacze najmocniej. Kiedyś jak miałem może z 12 lat raz gadałem z siostrą cioteczną swoim normalnym głosem, i z drugiego pokokju usłyszałem jak mama gada do gości "ooo jaki ma baryton" i od tego czasu zacząłem się jeszcze bardziej stresować prawdopodobnie. Nie wiem czy to miało na to wpływ największy, ale myślę że jakiś miało. Teraz gdy próbuję powiedzieć swoim normalnym grubym głosem coś do nich, to od razu mówią że mówię złym tonem i żebym mówił normalnie, a jak mówię, że mówię normalnie to oni "taaa jasne". Ostatnio ćwiczyłem swój głos, i mama przechodziła obok i krzyknęła "CO TY ODWALASZ?" i walnęła drzwiami... jak mam sobie poradzić ze zmianą głosu, jakby kluską i ściskiem w gardle w stresujących sytuacjach ? Kiedyś w szkole do nauczycieli też tak mówiłem ale teraz na studiach już nie mam aż takiego problemu mimo, że jednak jest, ale akurat do obcych osób mniej niż do rodziny, to wtedy jak gadałem normalnie z jakimś kolegą z klasy, to potem podsłuchałem jak gadali coś o mnie to on powiedział że prywatnie mówię normalnie tylko publicznie jestem dziwny. I zgadzam się z tym, prywatnie prawie się nie stresuje jak już kogoś poznam i głos też mam inny, ale w chwili stresowej, głównie przy rodzinie, ale publicznie jednak też, zmienia mi się głos i mam problemy z mówieniem... Jak mam sobie z tym poradzić?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Wiesz, to że mówisz nieco wyższym głosem nie jest chyba czymś strasznym. Możliwe, iż potrafisz mówić jeszcze niżej albo jeszcze wyżej. Masz dobrą modulację głosu, to zaleta :) Chyba, że jest to dla ciebie drastyczny problem... Możesz sobie spróbować powiedzieć, iż każdy człowiek jest twoim znajomym, skoro przy nich się nie wstydzisz używać normalnego głosu. Ale tak szczerze, to trzeba mieć w dupie to, co ktoś powie... hehe. A jeśli chodzi o rodzinę, to możesz przykładowo delikatnie przeprowadzić z nimi dyskusję i zapytać się, co im tak naprawdę przeszkadza w twoim głosie. ;-)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Nie stresuj się, bo szkoda zdrowia... Wiele osób na to cierpi a potem na przykład zakład pogrzebowy Zamość i tyle... Znałem takie osoby...

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Nie stresuj się, bo szkoda zdrowia... Wiele osób na to cierpi a potem na przykład zakład pogrzebowy Zamość i tyle... Znałem takie osoby...

Bez przesady, to czy się stresujemy czy nie zależy nie tylko od nas, a od naszego organizmu. Stresowane życie nie pomaga w codziennym funkcjonowaniu. Również znałam takie osoby, które kończyły na różnorakich terapiach. To żadna przyjemność..

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz