Skocz do zawartości
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Aja

Skąd się bierze pogarda?

Recommended Posts

Skąd się bierze pogarda dla kogoś/grupy osób/czegoś/jakiegoś zjawiska? I czy pogardę można czasem usprawiedliwić?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
I czy pogardę można czasem usprawiedliwić?

Myślę, że można spróbować zrozumieć skąd się bierze i co ze sobą niesie.

Pytanie o usprawiedliwianie to już kwestia etycznej oceny. Kiedy pojawia się taka ocena, znika w nas zrozumienie, spłaszczamy sprawę do przyklejenia pogardzie etykietki "właściwa" albo "niewłaściwa".

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Może na przykład nieść ze sobą wygodne, chociaż szkodliwe uogólnienia - kiedy gardzimy kimś, to wszystko, co z nim kojarzymy, co mówi i robi wywołuje w nas niechęć, choćby samo w sobie nie miało związku z odczuwaną pogardą.

Często pogarda uniemożliwia też komunikację, kiedy słuchając drugiej strony i tak usłyszymy tylko to, co z góry sobie zakładamy, a nasza uwaga nastawiona będzie na wyłapywanie wszelkich potknięć i błędów. Trudno wtedy o sensowny dialog.

Z własnego doświadczenia wiem, że kiedy pojawiało się we mnie uczucie pogardy do czegoś lub kogoś, to wiązało się to zwykle w jakiś sposób z lękiem, że te "pogardzane" cechy, wady czy zachowania mógłbym znaleźć również u siebie. To pokazywało mi, że prawdopodobnie próbuję wyprzeć coś niewygodnego, do czego trudno byłoby mi się przed sobą przyznać, czego u siebie nie jestem w stanie zaakceptować. Często tak właśnie było.

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Myślę, że pogarda wiąże się również z naszymi pewnymi doświadczeniami. Czasem mamy powody by odczuwać do kogoś niechęć, czuć się lepszym i bardziej utalentowanym, jednak nie powinniśmy okazywać tego publicznie, by nie urazić uczuć drugiej osoby. Jeśli chcemy być szanowani, powinniśmy również szanować innych.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach