Skocz do zawartości
el.chinchilla

Problem z terapeuta od alkoholizmu

Recommended Posts

Witam, pisze w bardzo delikatnej sprawie. Drugi mąż mojej matki po 10 latach małżeństwa okazał się być alkoholikiem. Wynosił się z domu pare razy zeby pić, potem wracał, i tak w kółko. Za którymś razem kiedy chciał wrócić matka postawiła ultimatum albo idzie na terapie albo nie przyjmie go z powrotem, a sama zaczęła chodzić na spotkania dla wspoluzaleznionych. On tez znalazł jakaś terapie, i przestał się odzywać. Po paru miesiącach przyszły papiery rozwodowe, bo jak się okazało jego cudowny terapeuta postawił rozwalić ich małżeństwo, zamiast je ratować. Powiedział ojczymowi ze jeśli chce to może pić, kazal mu sie rozwiesc. a mnie i moja matkę opisał jako opętane wariatki które nie dają facetowi biedne,u żyć i pić w spokoju. Po tym wszystkim moja matka która usilnie starała się to małżeństwo ratować mimo picia i ucieczek ojczyma, załamała się. Wiem ze go kocha i nie chce się rozwodzić ale jemu padło na głowę tak ze nie słucha innych ludzi prócz tego terapeuty, cały czas gada na przemian o Bogu i o tym terapeucie. Nie mówi już nawet własnymi słowami, tylko formułami które mu ten człowiek do głowy włożył. Nawet jako osoba nieznajaca się na psychologii czy terapii, widzę wyraźnie podstawowe karygodne błędy które popełnia ten terapeuta jak np. nakazywanie lub motywowanie pacjenta do rozwodu i picia. Nie mam natomiast pojęcia GDZIE lub DO KOGO mozna zgłaszać nadużycie terapeuty, skoro ten człowiek (wiem ze to praktycznie niemożliwe) nie należy do żadnego stowarzyszenia terapeutów w Polsce. Co w takiej sytuacji robić? Jak z tym walczyć? Matka próbowała się z tym człowiekiem spotkać ale bardzo niegrzecznie odmówił. Pomóżcie.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Jeżeli uważasz, że ten "terapeuta" poprzez swoje praktyki faktycznie zaszkodził ojczymowi (i pośrednio rodzinie), zawsze możesz założyć sprawę z powództwa cywilnego. Jeżeli chodzi o nadzór i jakość działalności terapeutycznej, to w Polsce zdaje się jest to wszystko nie do końca jasne i ciężko wyegzekwować coś inną drogą... Ciekawy artykuł na czasie i w temacie: http://www.tokfm.pl/Tokfm/1,102433,13897097,_W_psychologii_jest_mnostwo_szarlatanerii__wrozenia.html#MT

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Rozmawialyscie z terapeuta czy znacie tylko wersje drugiego meza mamy? Czesto na terapii slyszymy to co chcemy uslyszec a nie to co faktycznie mowi terapeuta. Na Waszym miejscu skontaktowalabym sie z jego terapeuta

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Ja jestem DDA

Alkoholika potrafię rozpoznać w kilka sekund na zdjęciach, choć przyznaje że nie po wyszkach widać. Jeżeli komuś zajmuje 10 lat rozpoznanie alkoholika to gratuluje AA, świetnie się maskuje. Z ludźmi AA się nie mieszka, trzeba wiać od nich, albo ich wyrzucić to jest jedyna terapia dla uzależnionych. Wiem co mówię z doświadczenia.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

LoL... Grzegorz1 jesteś KOZAK!

Masz w domu szklaną kulę? ;D Jesteś magiem? Wróżbitą? ;D

Nie chodziłeś na DDA by zrozumieć... chcesz zemsty...

Równie dobrze mógłbym napisać, że DDA to patologia z której nic dobrego w życiu nie będzie

ponieważ jest dzieckiem AA ;)

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Niestety, obawiam się, że może być problem ze zgłoszeniem lekarza, o ile to w ogóle lekarz. Właśnie - czy to jest psycholog, czy psychoterapeuta? To duża różnica. Inne uprawnienia. Osobiście zmieniłem kilku psychologów by wreszcie znaleźć dobrego lekarza j. Proponuję skontaktować się z Polskim Towarzystwem Psychologicznym, które powinno dawać akredytację fachowym lekarzom. Być może opinia Towarzystwa Psychologicznego wpłynie na Pani ojczyma.

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Dokładnie psycholog, a psychoterapeuta to dwie różne sprawy. W ośrodkach leczenia uzależnień takich jak Oaza, to głównie psychoterapeuci, bo oni mają szerokie uprawnienia zarówno w kwestii pomocy psychologicznej, jak i wdrożenia specjalistycznych terapii.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Zgadzam się z poprzedniczką. W mojej rodzinie również istniał problem alkoholizmu i tak się składa, że dopiero w ośrodku Oaza została nam udzielona fachowa i kompleksowa pomoc.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz