Skocz do zawartości
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
freez44

Sympatia

Recommended Posts

SYMPATIA

1. Gdy człowiek jest w dobrym humorze, uśmiecha się "pełną gębą", i ma szeroko otwarte oczy.

Jeżeli wita Cię "oficjalnym uśmiechem"- uśmiechają się tylko usta, a reszta twarzy pozostaje sztywna, to osoba, która wita Cię wymuszonym uśmiechem, zapewne robi to tylko z obowiązku i wcale

nie ma dobrego nastroju.

2. Dobrym wskaźnikiem nastroju jest skłonność do kontaktu wzrokowego. Gdy jesteśmy w dobrym

humorze, częściej nawiązujemy bezpośredni kontakt wzrokowy. I odwrotnie- gdy jesteśmy w złym humorze, wbijamy wzrok w ziemię albo patrzymy w przestrzeń, gdzieś obok osoby, z którą rozmawiamy.

3. Prawo wzajemności mówi, że bardziej lubimy osoby, które lubią nas. Kiedy odkrywamy, że ktoś o nas dobrze myśli, podświadomie jesteśmy tą osobę bardziej polubić.

4. Czy przeciwieństwa się przyciągają?

Nie jest prawdą,że przeciwieństwa się przyciągają. W rzeczywistości bardziej lubimy ludzi, którzy są podobni do Nas i mają podobne zainteresowania. Odmienność jakiejś osoby może nas zaciekawić, ale wzajemna sympatia rodzi się z podobieństw i cech wspólnych. Podobne przyciąga podobne.Kiedy mówisz do osoby, której uwagę pragniesz pozyskać, mów o tym, co lubicie i o tym, co macie wspólnego. (...) Źródłem ciepłych uczuć jest poczucie "wzajemnego zrozumienia", wynikające ze znajomości podobnych emocji.

5. Jak się z Tobą czuję?

Uczucia danej osoby wobec Ciebie zależą w wielkiej mierze od tego jak się czuje w Twoim towarzystwie. Możesz od rana do wieczora zabiegać o jej sympatię i dobrą opinię ale decydujące znaczenie ma to w jakie wprawiasz ją samopoczucie. Czy nie jest przyjemne towarzystwo ludzi, którzy mówią miłe i dobre rzeczy, są ciepli, serdeczni i szczerzy? I odwrotnie- czy nie uderzyło Cię, jaka irytująca jest zrzęda, która ma wszystkim wszystko za złe? Tacy ludzie zdają się wysysać z nas chęć do życia. Jeżeli chcesz zdobyć ludzką sympatię, staraj się, by ludzie czuli się z Tobą dobrze.

6. Dobre stosunki

Dobre stosunki umacniają zaufanie i budują psychologiczne mosty. Rozmowa jest bardziej pozytywna, gdy ludzie się wzajemnie rozumieją. Podobnie, jak lubimy ludzi, z którą łączą nas wspólne przeżycia i zainteresowania, tak samo mamy podświadomą skłonność do sympatii wobec osób, które wydają się nam "takie same jak ja". Bardziej lubimy ludzi, którzy wykonują podobne gesty lub uzywają tych samych słów i zwrotów.

7. Dysonans poznawczy

- Twórcą tej teorii był Leon Festinger. Dysonans jest dyskomfortem psychicznym spowodowanym posiadaniem dwóch sprzecznych informacji- np. palę papierosy, ale wiem,że szkodzi to poważnie mojemu zdrowiu. Aby obniżyć owy dyskomfort mechanicznie reguluję go- poprzez różne sposoby redukowania go. W tym wypadku mogę posłużyć się wytłumaczeniem- "Nie każdy palacz umiera przez to,że pali" lub "inni palą i żyją".

- W nawiązaniu do powyższego pojęcia przejdę do kolejnego zagadnienia- wyrządzania krzywdy. Badania mówią, iż jesteśmy bardziej skłonni krzywdzić ludzi, których nie lubimy. Kiedy zrobimy komuś coś złego, mniej go lubimy. Kiedy kogoś skrzywdzimy, obojętnie czy umyślnie czy niechcący, pojawia się podświadoma skłonność do nielubienia tej osoby. Wynika to z potrzeby ZREDUKOWANIA dysonansu poznawczego (czujemy się źle, kiedy robimy coś sprzecznego z naszym wyobrażeniem o sobie. Chcąc usunąć ten przykry rozdźwięk, uzasadniamy swoje postępowanie w sposób, który pozwala nam zachować dobre mniemanie o sobie).

8. Pozytywne nastawienie

Jak wcześniej wspomniano, lubimy ludzi, którzy są do nas podobni. Istnieje jednak wyjątek od tej zasady. Nikt nie przepada za towarzystwem skwaszonych zrzędów i drażliwych pesymistów. Szukamy, lubimy i podziwiamy ludzi widzących świat w jasnych barwach, optymistów, którzy akceptują i kochają życie. Dlaczego? Bo tego samego wszyscy pragniemy. Gdy dostrzegamy w kimś to pozytywne nastawienie, bardziej go lubimy. Zapewne znasz osoby- może nawet sam jesteś taki- których irytują i drażnią ludzie zawsze uśmiechnięci i radośni. Faktem jest jednak, że tacy ludzie nas podświadomie pociągają. Przypomnij sobie ludzi, z którymi na prawdę nie możesz wytrzymać. Czy nie są to malkontenci, którzy zawsze mają coś komuś za złe i nieodmiennie znajdują dziurę w całym? Pozytywne spojrzenie na świat, podobnie jak pewność siebie, przyciągają jak magnes.

Zaraz! Zaraz! Czy nie mówi się, że "nieszczęscie uwielbia towarzystwo"? Owszem. Ludzie nieszczęśliwi chętnie trzymają się innych niezadowolonych i biadolących smutasów. To jednak wcale nie znaczy, że ich lubią. Osoba, która czuje się nieszczęśliwa, chętnie współczuje innemu nieszczęśnikowi i razem z nim przeklina niesprawiedliwość losu, świata i ludzi, lecz gdy tylko poczuje się lepiej, ucieka od owego irytującego i toksycznego zrzędy.Kiedy cierpi, szuka pociechy u osoby czującej to samo, co on, ale gdy przestaje cierpieć, porzuca towarzysza niedoli. Dzieje się tak, bo to nie sympatia, ale wspólna postawa była cechą wspólną.

Na podstawie:

Dawid J. Libermann : "Postaw na swoim", Warszawa 2005

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Zapewne znasz osoby- może nawet sam jesteś taki- których irytują i drażnią ludzie zawsze uśmiechnięci i radośni. Faktem jest jednak, że tacy ludzie nas podświadomie pociągają.

mnie tam nikt taki nie 'pociaga', ani swiadomie, ani podswiadomie. ok, mozna byc pogodnym czlowiekiem, ale jak widze kogos 24/h z bananem na twarzy i to bez wzgledu na sytuacje, a znam takich, to wcale taki ktos nie zyskuje dla mnie na 'sympatycznosci',a wrecz jest to czasem zalosne i nieszczere w moim odczuciu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz

×