Content: Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Background: Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Pattern: Blank Waves Notes Sharp Wood Rockface Leather Honey Vertical Triangles
freez44

Ludzie starsi - kłamstwo

6 głosów

1. 1. Czy wg Ciebie ludziom starszym tak samo łatwo się kłamie jak młodszym?

• Tak
      2
    • Nie
      4

Żeby zagłosować w tej ankiecie, prosimy się zalogować lub zarejestrować.

9 postów w tym temacie

Tytuł czasopisma: Charaktery

Nr.7 (174)lipiec 2011

Kłamstwo wymaga sporej elastyczności w sposobie myślenia, analizowania, postrzegania.

Ludzie starsi nie potrafią kłamać tak jak młodsi. Nie są aż tak przekonujący. Dzieje się tak przez ich zdoności poznawcze- które z wiekiem ulegają osłabieniu. Kłamcy analizują, zapamiętują, planują- gdzie starszym osobom może to sprawiać trudność.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

ej, ale te stare pierniki w rządzie kłamią bezbłędnie, bez mrugnięcia okiem :P

1 osoba lubi to

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Nie wiem, mówiąc szczerze, nigdy nie byłam starsza niż obecnie, a przynajmniej tego nie pamiętam... Pozostaje mi uznać to, co jest w badaniach, bo własnych na ten temat nie przeprowadzałam.

Natomiast jeśli tak, to może i starszym osobom trudniej jest kłamać na zasadzie wymyślenia spójnej historyjki, kłamać świadomie, za to sporo więcej rzeczy im się miesza i mam wrażenie, że... nie tyle kłamanie ile fantazjowanie przychodzi im bardzo łatwo. ;-)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

E, trochę to takie... wyizolowane i efekciarskie. Ludzie starsi nie potrafią kłamać, bo z wiekiem słabną zdolności poznawcze - ok, ale słabną też inne zdolności umysłowe, w zasadzie wszystkie. Czemu zajęto się akurat kłamstwem? W redakcji była narada, rednacz mówi: tekst musi być medialny, chwytliwy - kłamstwo będzie dobre! Robimy artykuł o kłamstwie, 4 kolumny, na wczoraj.

:)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Mnie tam te badania wcale nie zaskoczyły. Wiadomo przecież że ludzie starsi gorzej sobie radzą z nadążaniem za światem, nie znają wielu nowoczesnych rzeczy i wielu sami nie mogą sprawdzić, by kłamstwo obnażyć.

W dodatku sami najczęściej potrzebują pomocy, chcą ufać, chcą wierzyć, by znaleźć przyjazną duszę, która po prostu im pomoże, to też sprawia, że stają się naiwni.

1 osoba lubi to

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

zgadxzam się z Tobą. Może napiszę wam jakie dokładnie badania przeprowadzili- swoje "przypuszczenia wyraziliscie. Teraz zlookamy co zbadano:

"Ludzie starsi nie potrafią kłamać tak przekonująco jak młodzi. (...) Najpierw badacze sami porównali zdolność do oszukania 20 dorosłych osób, z których połowa miała nie wiecej niż 30 lat, a połowa ok. 60ciu. Następnie uzdolnienia badanych w tym zakresie oceniało 60 słuchaczy należących do 2och grup wiekowych- w jednej średnia wieku wynosiła 21 lat, w drugiej- 71. Słuchaczom pokazano nagrania, na których mówcy wyrażali swoje prawdziwe albo fałszywe poglady na określone tematy, jak np. hodowla zwierzat na wielkich fermach albo wykorzystywanie komórek macierzystych. Każdemu badanemu prezentowano dwa filmy z wystapieniem prawdziwym i fałszywym. (...) Ich zadaniem była ocena wiarygodości zdarzeń.

WYNIKI:

- zarówo młodsi jak i starsi zgadywali kłamstwa wygłaszane przez osoby starsze.

- ludzie starsi są mniej przekonujacymi kłamcami "

Pytanie- Czy kłamstewka znacznie wpływaja na relacje z otoczeniem skoro są tak łatwe do wychwycenia?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Starsi ludzie chyba rzadziej kłamią ogólnie. Nie tylko dlatego, że nie mają predyspozycji, ale sami wolą oczekiwać szczerych intencji od innych, byłoby to hipokryzją, gdyby sami kłamali i oczekiwali, by reszta była szczera, święta, skoro do pomocy. Może też uważają, że coś za coś? Że jak sami będą szczerzy to ludzie odwdzięczą się tym samym?

Ludzie kłamią z wielu powodów, często z powodu uniknięcia konsekwencji, lub dla jakiejś korzyści. Ludzie starsi nie prowadzą tak bogatego społecznie życia (zazwyczaj), by mieć przed czym uciekać i od czego się wymijać. Żeby kłamać trzeba mieć jeszcze kogo wpuszczać w maliny, a gdy pojawia się ktoś otwarty na nich, to im się to po prostu nie opłaca. Starają się być mili, by utrzymać znajomych. Niestety wielu z nich czuje się tak samotnie, że zrobi wszystko, by ktoś z nimi dłużej posiedział. Nie zaryzykują zniszczenia relacji kłamstwem.

Dzisiejsi starsi ludzie kojarzą mi się jedynie z koloryzowaniem swoich dolegliwości, by wzbudzić współczucie, czyli jak napisałam wyżej - poszukiwanie opieki.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

U ludzi starszych postępuje regres rozwojowy. Są bardziej podobni do dziecka niż do dorosłego. Czy dziecko dobrze kłamie ? Tak, ale strasznie nieskutecznie.

Jestem za teorią związaną z osłabieniem zdolności poznawczych. Nawet nie chodzi o jakieś analizy, czy plany - tylko o prosty czas reakcji i trudności z utrzymaniem pewnych gestów świadczących o kłamstwie z powodu coraz większej niemożności robienia kilku operacji umysłowych naraz.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Starsi ludzie chyba rzadziej kłamią ogólnie

mi się tez tak wydaje- ale tu chodzi o łatwosc wykrycia kłamstw.. :)

Ludzie kłamią z wielu powodów,

ludzie starsi jakie moga miec powody ? tzn chodzi o zbadanie naszej perspektywy...

Mi sie wydaje,ze nie chca martwic rodziny.

Moze sąsiadow troche tez..

Jestem za teorią związaną z osłabieniem zdolności poznawczych. Nawet nie chodzi o jakieś analizy, czy plany - tylko o prosty czas reakcji i trudności z utrzymaniem pewnych gestów świadczących o kłamstwie z powodu coraz większej niemożności robienia kilku operacji umysłowych naraz.

o- to jest dobre. Zgadzam sie z tym

Ilosc komórek mózgowych z wiekiem obumiera- to tez ma znaczenie

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.