Skocz do zawartości
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
NIC

Protest przeciwko usunięciu audycji red. Jerzego Kordowicza z "Trójki"

Recommended Posts

Bez możliwości pożegnania ze słuchaczami, bez słowa wyjaśnienia, czy podziękowania ze strony Polskiego Radia, pod płaszczykiem manipulacji przy ramówce znika z anteny el-muzyka i głos redaktora Jerzego Kordowicza.

Muzyka elektroniczna to gatunek niszowy, nie mieszczący się w mainstreamie produkcji fonograficznej. Radiofonia publiczna po raz kolejny udowadnia, że nie rozumie swojej misji, jako uzupełniania głównego nurtu popkultury o wartościowe gatunki, istniejące jednak na obrzeżach rynku.

Redaktor Jerzy Kordowicz dzięki swoim audycjom w Polskim Radiu spopularyzował muzykę elektroniczną, el-muzykę. W latach 90-tych XX wieku dzięki audycji "Top Tlen" i jej formule listy przebojów polskich wykonawców faktycznie zintegrował krajowe środowisko twórców tego gatunku.

Programy Jerzego Kordowicza były dla wielu słuchaczy jedynym źródłem wiedzy o wykonawcach ich ulubionej muzyki, jedynym miejscem w mediach, gdzie mogli ją odkryć i usłyszeć. Jedna arbitralna decyzja spowodowała, że ci słuchacze to źródło stracili.

Media publiczne znów pokazały, że nie są zainteresowane potrzebami swoich odbiorców. Zaprotestujmy przeciw takiej sytuacji.

Polskie media należy całkowicie bojkotować. Jeśli nie grzeszą populizmem i manipulanctwem, to na pewno są na usługach polityków a więc są poprawne politycznie. To fabryki złego smaku, miałkości gustów, swoich odbiorców traktują jak idiotów. Nieliczne wyjątki potwierdzają tę regułę. Zamiast bronić Pana Jerzego Kordowicza, co jest chwalebne. Proponuję i apeluję do rzeszy słuchaczy dobrej muzyki o zorganizowanie i rozpropagowanie Polskiego Radia „Muzyka Ambitna”, której dyrektorem będzie Pan Kordowicz.Kwestie techniczne i organizacyjne pozostawiam specjalistom. Kwestie finansowe są do przezwyciężenia, nie jest nas wielu, lecz jeśli każdy dołoży swoją cegiełkę, możemy takie radio zorganizować. Radio z muzyką, o niej, z silnym zespołem ludzi zaangażowanych. To jest moje marzenie. Radio finansowane społecznie i niezależnie.

„Usunięcie kultowej już dziś audycji Jerzego Kordowicza to cios dla wrażliwych i prawdziwych entuzjastów muzyki elektronicznej i nie tylko tej, bo jak starsi stażem miłośnicy El – Studia pamiętają, pan Jerzy prowadził audycje w których to pięknie i profesjonalnie z drobiazgową skrupulatnością przybliżał biografie wielkich rocka progresywnego, "awangardzistów" muzyki eksperymentalnej czy też indywidualności ze świata jazzu.Znakomitym przykładem były świetne eseje na tematy w ogóle muzyki w dość eklektycznym piśmie " Brzmienia ", gdzie czytelników uwrażliwiał na różne niuanse związane z artystami nie koniecznie związanymi z muzyką elektroniczną – były to artykuły skierowane dla prawdziwych audiofilów i sympatyków każdej dobrej muzyki.

Muszę tu dodać kwestie edukacyjną wyjątkowych audycji red.Kordowicza – człowiek, który w moim przypadku nauczył mnie słuchać muzyki, dla mnie jest wzorem poprawnej polszczyzny, znakomitym erudytą o wyjątkowym głosie jakże rozpoznawalnym, to prawdziwy skarb polskiej radiofonii w ogóle. Nigdy nie zapomną fani el muzyki jego zapowiedzi na albumie" Poland " grupy Tangerine Dream . W tamtych czasach czyli początek dekady lat 80 – tych Piotr Kaczkowski i Jerzy Kordowicz byli naszymi mentorami, głosami z radiowego eteru – audycja el studio to medytacja, uspokojenie, wyostrzenie zmysłów i obcowanie z ciepłym człowiekiem, który niczym czarodziejską magiczną różdżką poprzez fale trójkowego eteru rozbudzał w nas wyobraźnię, poszerzał muzyczne horyzonty i sprawiał, że wszelkie problemy szarego dnia stały się malutkie – pan Kordowicz przez te wspaniałe dekady emisji autorskiej audycji" El studio " ładował nam akumulatory...hm .. a dziś dopływ życiodajnego prądu został brutalnie przerwany i...co dalej ???”

Jerzy Juras Gruszczyński - Likwidacja audycji Jurka Kordowicza to kolejny przykład polityki RÓWNAJ W DÓŁ - tak jak i w wielu innych dziedzinach życia kulturalnego.

- A jakże, pospólstwu należy się jeno przemielona papka, ta którą decydenci uznają za jedynie słuszną... RYM CYM CYM CYM, UM PA RIRA - niech dobra muzyka z anteny znika!

Ewa Jakubowska - Zgadzam się w 1000 %, że przez likwidację muzyki elektronicznej red. Kordowicza "... radiofonia publiczna po raz kolejny udowadnia, że nie rozumie swojej

misji... " Krótko mówiąc SKANDAL i ŻENADA!

Paul Lawler - Poland is one of the last great voices of Electronic Music. Dont let it become yet another place for faceless and talentless musical drivel.

Marek Bazylow

Jerzy, chciałem coś napisać, ale Ty już to zrobiłeś, jest jeszcze jedna kwestia, jeżeli takie radio miałoby powstać, a tez bym sobie tego życzył, to trzeba by było przekonać Jerzego do przewodnictwa, nadrzędnej roli itd., itp., i musiałby m...iec tez grono zaufanych i oddanych, by on sam mógł się w końcu skupić na stronie art swoich audycji - dziel,

a obecna Trojka, poza jeszcze kilkoma wyjątkami podmiotowymi to żenująca stacja, proszę do czego doszło, a słuchałem Trojki zawsze w całości od 1978...., teraz to jest ewidentny koniec, skoro wczoraj od Mariusza dowiedziałem się co tak naprawdę się dzieje, i jak cudownie, jak fantastycznie cichaczem zdjęto studio el z anteny..., "brawo Program 3, stacja, która z idiotami leci"

Wojciech Stępniowski Ja

też uważam, że jest to draństwo w stosunku do polskiej kultury przez

duże "P". TRÓJKA i jej od wielu lat zasłużony prekursor polskiej, prawdziwej muzy elektronicznej i nie tylko, to już jeden z ostatnich ludzi nie dający się

zawładnąć Doda'mi i jej podobnymi i... może dlatego miałby być zdjęty z anteny???

Ten kto to... próbuje robić, to po prostu zwykły, nieobrany burak! Panie JURKU !, 3mam za Pana i Pana audycje kciuki !!!

Marek Sochacki Kolejna głupota, nie wiem czy to "idzie nowe",czy coś zmienić trzeba i dyrektorom akurat palec na Kordowicza trafł na liście, zaiste chcą zlikwidować coś, co było na mapie muzycznych gustów znaczącą pozycją. Muzyka elektroniczna stała się nieodłączną składową muzyki wogóle i trudno sobie wyobrazic taką "wyrwę". Audycji... JK słuchałem z wielką uwagą, jako, że jej fascynatem jestem ( sam rzępolę na korgu) i wiele pomysłów, propozycji, brzmień, było dla mnie drogowskazem. Panowie dyrektorzy, trochę rozsądku ( ciężko w muzyce z towarzyszami księgowymi).

Marek Bilinski To skandal tak potraktować Jerzego Kordowicza, po tylu latach i tylu jego osiągnięciach, ojca chrzestnego polskiej muzyki elektronicznej, człowieka renesansu, który prowadził audyje z wielką kulturą i poczuciem humoru. Bez niego nikt by o mnie nie usłyszał i o wielu innych. Jemu należy wystawić pomnik za to wszystko cz...ego dokonał, a nie kasować jedo autorską audycję. W tym gatunku muzyki jest najlepszy i na jej temat wie wszystko. Reszta nie dorasta mu do pięt !!!!!

Andrzej Ryszka Ekonomiczna biurokracja poparta silna propaganda ... to swiatowa tendencja. Mozna to zobaczyc wszedzie , w kazdym zakatku naszego globu... Chce wierzyc , ze sa jeszcze ludzie ktorzy majac na to wplyw powstrzymaja sie od zatwierdzania niszczacych projektow. Chciwosc , kiedy ma swobode dzialania jest bardzo niebezpieczna... i nie ma nic wspolnego z Demokracja.

To chciwosc odpowiedzialna jest za tworzenie monopoli na kazdym poziomie

zycia spolecznego.

Janusz Grzywacz Ponad 35 lat temu pierwszy raz nagrywałem z Laboratorium i solowo dla TRÓJKI w redakcji Jurka Kordowicza. Również wywiady ( do słynnej "kostki" AKG - więc chyba mnie szlak trafi, jak jakiś debil odsunie go z anteny!!

Witold Pawlak Radio nie uznaje ciszy w eterze, zatem w tym przypadku będziemy mieli do czynienia z "czymś" kosztem "czegoś". Zniknie (oby NIE !) audycja Jerzego, aby w to miejsce pojawiała się inna. Nie umniejszając wartości Listy Przebojów PR III, której jubileusz obchodzony był w miniony piątek. To również Studio El-Muzyki "wychow...ało" i przykuwało do radioodbiornika entuzjastów muzyki elektronicznej. Stając w obronie audycja jako słuchacz oraz były redaktor prowadzący przed laty audycje El-Muzyki, czuję się podwójnie zniesmaczony takimi decyzjami, które nie są mi obce i nie znajduję zrozumienia dla wymiany na nowsze co nie znaczy lepsze !

Voytek Konikiewicz To jedna z audycji, które STWORZYŁY Trójkę, a Jerzy swoim oddaniem el muzyce zasłużył się ogromnie polskiej kulturze. Tego nie wolno przemilczeć - byłoby to kolejne zwycięstwo chłamu w tym, niestety tracącym oblicze i rujnowanym przez kolejne rewolucje polityczne programie.

Piotr Sounder Lewandowicz

"Jako jeden z wielu dołączam swój głos sprzeciwu w sprawie usunięcia zramówki audycji Pana Jerzego Kordowicza. Tak się Szanowni Państwo nierobi, idąc tym torem upodobniacie się do rozgłośni stricte komercyjnych gdzie karmi się ludzi muzyczną papką bez żadnej wartości artystycznej a to nie w stylu dawnej "Trójki" Na temat wartości audycji "Studio EL-Muzyki" można długo się rozpisywać co już niewątpliwie przede mną zrobiło wielu pisząc do Was, tak więc nie będę powtarzać oczywistych

argumentów. Oczekuję jasnego stanowiska w tej sprawie z Państwa strony bez nabierania wody w usta, należy się to nam twórcom El-muzyki jaki i słuchaczom po

tylu latach działalności największego znawcy gatunku w tym kraju jakim jest bez cienia wątpliwości Jerzy Kordowicz"

http://muzycznyesflores.blogspot.com/2010/10/oswiadczenie.html?spref=fb

http://forum.polskieradio.pl/trojka/posts.aspx?od=41&t=8056

http://www.facebook.com/pages/Protest-przeciwko-usuni%C4%99ciu-audycji-red-Jerzego-Kordowicza-z-Tr%C3%B3jki/108532685881056

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

NIC, a płacisz abonament RTV?:)

Pozdrawiam

duke

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Wszystko,ta audycja nie istnieje bez jakiegoś pojedynczego elementu wyrwanego z kontekstu.

Charakterystyczny głos prowadzącego,sposób w jaki opowiada o muzyce,rzeczy których można się było dowiedzieć z audycji Kordowicza ,nie istnieją w typowym współczesnym "radiu" czy tv.

Podobnie Jan Ptaszyn Wróblewski i jego Trzy Kwadranse Jazzu.Ja tego człowieka mógłbym słuchać godzinami,nawet bez muzyki.

Obie audycje o typowych dla współczesnego "radia" godzinach czyli 27:90 w środku nocy żeby jak najmniej ludzi usłyszało.

Za to od rana do wieczora uca uca uca uca uca uca uca uca...tak jakby nie można tego"dzięcioła"włączyć z płyty,każdy prywatnie w domu co tam lubi a w radiu w tym czasie coś normalnego.Nie,trzeba zapchać ramówkę pierdołami a wieczorem gdy każdy idzie spać,radio zaczyna swoją misję kulturalną.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

NIC, pominąłeś milczeniem moje pytanie więc rozumiem że książeczka abonamentowa jest Ci przedmiotem zupełnie obcym:) Skoro tak to jakie masz prawo do zabierania głosu w sprawie publicznego radia i oburzania się że usunięto z ramówki to lub owo? Przypominam, iż Polskie Radio ma w swojej misji pełnić rolę kulturalną ale ta kultura kosztuje. Jeśli ludzie nie płacą abonamentu to wycina się z ramówki programy które mają marginalną ilość słuchaczy i wstawia się w to miejsce coś, co przyciągnie słuchacza i reklamodawców. Sami zgotowaliśmy ten los publicznemu radiu a teraz unosimy się że wycinają deficytowe audycje.

Poza tym przejrzałem autorów Twoich cytatów (takie forumowe zboczenie) i nie wydaje mi się aby robili oni ten dym z pobudek ideologicznych. Bardziej prawdopodobne jest iż wraz z audycją skończył im się dostęp do darmowego promowania swojej twórczości. Bo o ile muzyka Kraftwerk i Tengerine Dream nie potrzebują reklamy w radiu to twórczość Marka Bilińskiego już owszem - bez darmowej reklamy się nie wypromuje.

Pozdrawiam

duke

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz

×