Skocz do zawartości
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
zdziwiona

tajemnica zawodowa psychologa a kodeks karny

Recommended Posts

Witam , jestem nowa ma forum, ale liczę na waszą fachową wiedzę.Czy psycholog szkolny ma obowiązek zgłaszać pisemnie do sądu informację o samouszkodzeniach nastolatków ( robili to w swoich domach), jeśli uczeń opowiada mu to w szkole , w tajemnicy , w jego gabinecie psychologa. Każdy psycholog ma zapewnić dziecku dyskrecje i obowiązuje go tajemnica zawodowa. wiem tez ,że zgodnie z nowa ustawa o przemocy i kodeksem karnym, szkoła ( w tym psycholog szkolny) ma obowiązek informować sąd o przestępstwach i aktach przemocy. czy taki czyn jak samookaleczenie nastolatka w domu jest sytuacją, w której psycholog ma obowiązek zgłaszać to do sądu , czy nie, czy nadal obowiązuje go tajemnica zawodowa, czy już w tym przypadku nie?pomóżcie

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
wiem tez ,że zgodnie z nowa ustawa o przemocy i kodeksem karnym, szkoła ( w tym psycholog szkolny) ma obowiązek informować sąd o przestępstwach i aktach przemocy
Jezeli samookaleczenia sa skutkiem innego rodzaju przemocy domowej to chyba tak

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Samookalczenia nie są przestępstwem, więc do sądu się tego nie zgłasza, ale jeśli są poważne i zagrażają życiu/zdrowiu dziecka, to tajemnica zawodowa też przestaje obowiązywać na tyle, by uratować dziecko. Wtedy się je bierze za fraki do szpitala :P

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

To jest trudny problem, wielu z nas się z tym zmaga:). Ale ja bym się nastawiła raczej na pozasądowe działania: rozmowę z rodzicami, pomoc w znalezieniu terapeuty itp. Jeżeli samookaleczenia są poważne to trzeba namawiać rodziców do konsultacji z psychiatrą.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

To wtedy najlepszym rozwiązaniem (jeżeli inne rozwiązania nie dały rezultatów) jest napisanie do sądu rodzinnego o wgląd w sytuację rodziny. Zresztą to jest rozwiązanie w każdej sytuacji, kiedy widzimy, że coś niedobrego się dzieje.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach