Skocz do zawartości
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
zielony

Bariery komunkacyjne w firmie

Recommended Posts

Z grubsza - formalne (hierarchia, uprawnienia itp) i nieformalne.

Wiele zależy od systemu informacyjnego w danej firmie. Od sprawności jego działania. Często jest tak, że poszczególne informacje trafiają nie tam, gdzie potrzeba z punktu widzenia efektywności, sprawności działania firmy. Gdyż tak jest ustawiony system informatyczny (to jest bariera). Istnieją metody usprawniające to. Chodzi o przepływy informacji, dostępności na danych stanowiskach komputerowych. Poza tym są jeszcze oczywiście inne źródła i przepływy informacyjne (poza systemem informatycznym). Występują niekiedy tzw szare eminencje, osoby świetnie poinformowane i potencjalnie (nieformalnie) decyzyjne. Tu barierą może być ta nieformalność, którą należałoby usunąć (sformalizować wyższe uprawnienia) z punktu widzenia sprawności działania firmy. Ale nie wiem, który punkt widzenia masz na myśli? Bo może dysputy na kawce w pomieszczeniu socjalnym?

Inny przykład z gatunku nieformalnych: Pani Kasia, to np cep, który często nie przekazuje lub z opóźnieniem informacji potrzebnych Panu Zdzichowi i Panu Wackowi do wykonania z kolei ich zadań. Bo Pani Kasia ich nie lubi albo zwyczajnie nie umie, ma z tym kłopot. Jednak Pani Kasia ma długość nóg, tudzież inne walory, które są bardzo, ale to bardzo cenione przez Dyrektora Oddziału (lub czegoś tam)- Pana Wojciecha, szczególnie wieczorami :przytul: Wobec tego Pani Kasia jest tzw Świętą Krową, a jej długość nóg stanowi barierę komunikacyjną - w dodatku, nie do pokonania. :sciana: Można ją tylko obejść. Też są metody. :imcrazy:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Uważam,że barierą może być osobowość przeożonego. Czytałam fajną książkę Kępińskiego- która podawała przykłady osobowości a wpływ na wykorzystywanie władzy w firmie np.

-Są osoby które np. nie dopuszczają innych myśli do siebie prócz te własne- nazwałabym to nieelastycznością. Nie od dziś wiadomo,że lepiej doładu dochodzi się wspólnie- np. burza mózgów.

- Osoby nieczułe na cokolwiek : Czułość też ma znaczenie. Jesli ktoś jest tylko i wyłącznie takim chodzącym systemem totalitarnym to reszta musi się tylko podporządkować podwładnemu- a praktyczniejsze jednak jest słuchanie innych- chociażby zwracanie uwagi na nieprawidłowości w wykonywanych przez ludzi zadaniach. Każdy pomysł może byc dobry- często dzięki pracy zespołowej idzie idealnie dopasować system pracy- tego jednak w wiekszości zakładów brak.

- Dbanie tylko o swoją pozycję w firmie kosztem wszystkiego i wszystkich jest również nie zawsze efektywne. Czasami warto zmieniac nawyki, posłuchać dobrych rad.

- Brak specjalistycznych analiz- Np. SWOT- zależy jaka firma z jakich systemów diagnostycznych korzysta. Ich brak nie służy rozwojowi firmy.

To w wielkiem skrócie na poczatek.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz

×