Content: Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Background: Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Pattern: Blank Waves Notes Sharp Wood Rockface Leather Honey Vertical Triangles
denzi

testy projekcyjne

13 postów w tym temacie

ostatnio słyszałem o teście projekcyjnym

w którym wyobraża się daną sytuacje

chodzi mi głównie o jedno wyobrażenie, wyobrażenie noża leżącego na podłodze

wiem że ta projekcja przedstawia nam informacje dotyczące seksualności

wie ktoś jak interpretować noże które wyobrażamy sobie podczas tego testu?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Wiesz co, to chyba jakaś zabawa, a nie poważny test. Że co, niby jak sobie wyobrażę długi nóż, albo krótki, z rączką taką albo owaką, to ma coś mówić o mojej seksualności? Rozumiem, że jeśli psychologo przeprowadzi szereg różnych tego typu testów i wykorzysta inną dostępnąmu wiedzę o pacjencie, to może jakieś wnioski wyciągnąć, ale nie tak, że jest wyobrażenie jednego przedmiotu i jedna obowiązująca interpretacja. To mi przypomina "senniki egipskie": "ząb stracisz - urodzenie dziecka", "umarłegowidzieć - radość" :lol:

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

ja to słyszałem od znajomego

mówił też o wyobrażeniu sobie lasu i niedźwiedzia , gdy wyobrażę sobie las iglasty mam skłonności introwertyczne gdy liściasty ekstrawertyczne, zachowanie wobec niedźwiedzia może świadczyć o skłonności do podejmowania wyzwań

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

denzi, ciekawa sprawa, zdobyłaś jakieś szersze informacje na ten temat? kto to wymyślił? kto bada? jak bada? jak się wogóle przeprowadza takie cosiki z projekcjami?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

rodian85, poczytaj sobie, bo to sporo zależy od konkretnego cosika

http://pl.wikipedia.org/wiki/Test_projekcyjny

Generalnie, z tego, co mnie w szkole uczyli, testy projekcyjne stosuje się pomocniczo.

[ Dodano: 2010-12-10, 11:42 ]

mówił też o wyobrażeniu sobie lasu i niedźwiedzia , gdy wyobrażę sobie las iglasty mam skłonności introwertyczne gdy liściasty ekstrawertyczne, zachowanie wobec niedźwiedzia może świadczyć o skłonności do podejmowania wyzwań

Serio?

Głupie toto.

Ja jestem typowym ekstrawertykiem (potwierdzone różnymi testami, które z konieczności musiałam robić), a wyobraziłam sobie las iglasty. Dlaczego? Ano bo jak niedźwiedź to góry, a jak góry to świerki, limby, kosodrzewina... :roll:

Cała tajemnica.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

denzi,

Jest tego masa - zacznając od banalnych rzeczy jak, kolory - np. są takie same rzeczy o różnych kolorach, mówisz komuś , by wybrał daną rzecz...

Albo, jakim zwierzęciem chciałbyś być itd. To jest naprawdę ciekawe, sporo można się dowiedzieć o osobowości ludzi wogóle ich nie znając :cool:

[ Dodano: 2010-12-10, 20:56 ]

Kriss,

nie słyszałem o tym niedzwiedziu i lesie, ale jak sama wiesz, tego typu eksperymenty nie są 100%-we :P

Poza tym, tutaj dużą przeszkodą jest wyobrażanie na podstawie wspomnień - Ty tak zrobiłaś. Ja kiedy przeczytałem powyżej przykład z nożem - pomyślałem o tym, którego często używam -chyba wtedy efektywność testu jest zerowa.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Jest jakaś książka w GWP o analizie rysunków:) Poszperaj sobie..

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Osobiście widzę sens stosowania testów projekcyjnych jedynie u małych dzieci, np. rysunek rodziny wiele może powiedzieć o stosunkach panujących w domu. Jednak dzieci mają inny poziom rozwoju psychicznego niż dorosłe osoby.

Nawet osławiony test Rorschacha, który często pojawia się w filmach, interpretuje się zwykle trochę inaczej, niż wyobraża to sobie większość ludzi i tak na prawdę mało mówi o osobowości człowieka, raczej pomaga wychwycić pewne sposoby percepcji danej osoby i ewentualne zaburzenia.

Początkiem projekcyjnego sposobu myślenia był chyba Freud, senniki Junga zawierają masę interpretacji elementów snów. Czytałem do daaawno dawno temu, jednak z tego co pamiętam połowa rzeczy odnosiła się do męskiego przyrodzenia, np. własna matka w kapeluszu. O wartości diagnostycznej takich metod chyba wiele pisać nie trzeba.

Mało której metodzie projekcyjnej udało się "przetrwać" badania ich trafności. Powodem może być również ogromny wpływ osoby badacza na wynik.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Początkiem projekcyjnego sposobu myślenia był chyba
ogólnie nazwa pochodzi od mechanizmu obronnego ego- PROJEKCJI

Ps. Witam ponownie :wink:

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto