Content: Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Background: Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Pattern: Blank Waves Notes Sharp Wood Rockface Leather Honey Vertical Triangles
rojal

Testy kompetencji zawodowych

14 postów w tym temacie

Co uważacie na temat takich testów? Czy ich stosowanie jest skuteczne i rzeczywiście przynosi korzyść firmom?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Skuteczne chyba nie do końca. Czy przynoszą korzyści firmom? Raczej tak, bo skoro robią takie testy, to mogą wybrać najodpowiedniejszego pracownika na stanowisko, co za tym idzie, firma zyska kogoś kto się do tego interesu nadaje.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Test Kompetencji Zawodowych jest raczej narzędziem uzupełniającym proces rekrutacyjny. Jest jakby pomocnikiem człowieka od HR który przeprowadza rekrutację i to od jego zdolności i kompetencji wiele zależy.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

rojal, a dlaczego miałoby firmom korzyści przynosić? Bardziej dla Ciebie jako jednostki może przynieść jakieś korzyści! A firmy mają już swoje sposoby żeby brać młode, ambitne osoby....

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Wszystko zależy – użycie testów kompetencji pozwala na dobór najlepiej dopasowanych pracowników do profilu stanowiska – dzięki czemu zdecydowanie maleją koszty rekrutacji, a także koszty zatrudnienia „złego” pracownika. Dodatkowo dzięki takim testom pracownicy są z reguły efektywniejsi. Firmy często zlecają wykonanie takich testów firmom zewnętrznym, np. IAKG

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

test kompetencji zawodowych ma być tylko pomocą w czasie rekrutacji pracownika na dane stanowisko, a nie być wyrocznią.

Najlepiej gdy podczas rekrutacji odbywa się Assesment Center, który jest najbardziej zaawansowanym sposobem rekrutacji, który lepiej oddaje to jak przyszły pracownik może zachować się w pracy i czy posiada kompetencje, których szuka pracodawca. To pracodawca określa wcześniej jakich kompetencji szuka i wyznacza wskaźniki, które definiują daną kompetencję. Następnie grupa asesorów obserwuje i podaje pracodawcy czy dana osoba, w sytuacji zadaniowej ma daną kompetencję czy nie. Ale nie jest tak, że mówi się że wogóle w życiu jej nie posiada, lecz, że nie posiada jej tylko w tej sytuacji, w danej chwili, bo nie zaobserwowało się jej.

Niestety AC wymaga dużo wiecej czasu i wiedzy, nakładów finansowych niż takie zwykłe testy, które często są interpretowane przez niekompetentne osoby.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Testy kompetencyjne są coraz częściej używane zarówno przez HRowców z działu firm jak i przez agencje rekrutacyjne wynajmowane do prowadzenia rekrutacji. Testy badające kompetencje stają się powoli w oczach pracodawców takim "must have".Zatrudniając pracownika, pracodawca chce wiedzieć jak najwięcej o nim, jakie ma kompetencje, jakie ma silne strony, czy jest odpowiedni na dane stanowisko,czy szybko się uczy, czy będzie pasować do zespołu.

Testy spotkamy w każdej większej korporacji np.

P&G https://pg.sitebase.net/pg_images/taleo/practicetest.htm

Delloite http://careers.deloitte.com/polska/studenci/students_internships.aspx?CountryContentID=4983

Więcej mogę powiedzieć o testach kompetencyjnych należących do manBase.com Całość trwa 60 min i testowane są takie kompetencje jak:

Zdolności numeryczne

Zdolności przestrzenne

Interpretacja danych

Uwaga i skrupulatność

Myślenie logiczne

Potencjał werbalny

Precyzja werbalna

Zdolności słowotwórcze

Kreatywność skojarzeniowa

Spostrzegawczość i wyobraźnia

Po zakończeniu każdej sekcji widzimy swój wynik wraz z opisem co mierzy dana zmienna.Test jest darmowy i daje możliwość bycia wyszukanym przez pracodawcę po uzyskanym wyniku z testu.

http://manbase.com/auth/new_employee

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Wiesz, wszystko tak naprawdę rozbija się o to, czy ten test jest ci naprawdę potrzebny i ile korzyści może ci przynieść. Obecnie istnieje wiele firm, które oferują takie ankiety, badania etc. więc wystarczy, że się z nimi skontaktujesz, a na pewno znajdziesz coś dla siebie. Pamiętaj jednak o tym, że to wymaga drobnego nakładu pieniężnego. Jeżeli jednak jesteś zainteresowany to:

http://www.tomastest.eu/

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Sporą bazę testów kompetencji zawodowych i zresztą nie tylko ma Tomastest. Obecnie jeden test można zrobić sobie za darmo. Zapraszam na ich stronkę

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

najlepsza forma rekrutacji jest test, rozmowa a na końcu assesment center. jednak jest to forma wyjatkowo droga.

czy oplacalna to duze ryzyko. taki pracownik wybrany tą drogą sprawdzi się, jednak dobry i utalentowany może odejść jak się go nie doceni.

im lepsze pracownik tym trudniejszy tak naprawde dla pracodawcy, managera.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Test kompetencji zawodowych jest bardzo przydatny przy zatrudnianiu pracownika, sprawdzaniu w jakim kierunku pracownik się rozwija, jak zmotywować pracownika by stał się bardziej efektywnym itd. Niestety obecnie testy przeprowadzają osoby niekompetentne i sprawiają że testy przy zatrudnianiu są wypełniane na "odwal się" bo pracownik z reguły nie dostaje informacji zwrotnej co wyszło w testach. To straszne i strasznie zniechęcające. Przeczytajcie http://www.businessway.pl/businessway/testy-w-badaniu-kompetencji-pracownikow-tak-czy-nie/ tu jest opisane jak to demotywuje.

Ja osobiście skończyłem kurs DiSC Clasic długo się uczyłem jak interpretować, jak opisywać testy. Z testów DiSC można między innymi dowiedzieć się czy pracownik trafi na odpowiednie stanowisko i jak go zmotywować do dalszego rozwoju i w jakim kierunku on idzie. Polecam więc DiSC Classic ale proponuję znaleźć na prawdę odpowiednią osobę.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Spotkałam się osobiście z interesująca metoda badania kompetencji zawodowych z użyciem grafologii. Dzięki pomocy specjalisty ustala się nie tylko profil psychologiczny na potrzeby kryminalistyki, ale można również znaleźć znakomitego pracownika o cechach jakie nam są potrzebne. Warto skorzystać z pomocy tego typu fachowca.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Spotkałam się osobiście z interesująca metoda badania kompetencji zawodowych z użyciem grafologii. Dzięki pomocy specjalisty ustala się nie tylko profil psychologiczny na potrzeby kryminalistyki, ale można również znaleźć znakomitego pracownika o cechach jakie nam są potrzebne. Warto skorzystać z pomocy tego typu fachowca.

Ale to jest chyba bardzo kosztowne, bo innowacyjne? Ja korzystałem z bezpłatnych testów predyspozycji zawodowych z tej strony: http://www.kierunekrozwoju.pl Dzięki temu utwierdziłem się w tym, że moja droga, to droga inżyniera.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz