Content: Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Background: Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Pattern: Blank Waves Notes Sharp Wood Rockface Leather Honey Vertical Triangles
freez44

WARIOGRAF

12 postów w tym temacie

freez44, :D hehe dobre dobre :D ja kiedyś widziałem jak w Wietnamie ludzi przesłuchiwali :) Były dwa Sposoby :D

1. Przywiązywali kolesia na polu bambusowym... i codziennie go wypytywali... a w ciągu tygodnia... a bambus jest bardzo ostry jak wyrasta :D jest w stanie przebić kamień na wylot! A co dopiero człowieka!

2. Że kolesia przywiązywali do stołu... unieruchomiali mu głowę i puszczali wodę do gara (w którym była mała dziurka) i co chwilę spadała mu na głowę kropla wody.... po 2 dniach to już koleś czuł jak by mu te krople uderzały w mózg :D hehe

Ja osobiście :)) umiem udawać bezdech :D kiedyś pielęgniarkę tak zrobiłem :):D że nie czuła pulsu :P

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
że nie czuła pulsu

nie da się nie czuć pulsu lol...

Co do tematu ... wystarczą pewne środki farmakologiczne :D

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Jest kilka sposobów ( dokładniej 4 podstawowe) na badanie wariografem, niektóre mniej, niektóre bardziej wiarygodne. Więc w niektórych przypadkach jest trudniej, a w niektórych łatwiej go oszukać.

A wykrywa poprawnie 74%-82% podejrzanych.

Błędnie wskazuje jako niewinnych 7-10% winnych podejrzanych

I takie tam inne statystyki..

[ Dodano: 2010-09-01, 23:26 ]

Jak ktoś będzie zainteresowany, to mogę opisać te sposoby no i statystyki.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Mój konik :) Wariografia kryminalistyczna i wykrywanie kłamstw :obloki:

Wariograf, czy też poligraf składa się z 3 elementów : pneumografu (rejestruje zmiany w rytmie oddychania), galwanometru ( rejestruje zmiany w przewodnictwie elektrycznym skóry) , stimografu ( rejestruje zmiany ciśnienia krwi i tętna).

Nie będę tu się już rozpisywać na temat działania układu nerwowego, bo byście zasnęli w połowie czytania :). Z historią też sobie dam spokój, pewnie gdzieś na wikipedii się da ją znaleźć. Zaznaczę tylko, że zaczęło się od Lombroso, który mierzył ciśnienie krwi u przestępców podczas rozmowy o przestępstwie. Nie pamiętam dokładnie roku, ale na pewno przed 1906 ( wtedy został stworzony pierwszy poligraf wykorzystywany do badań naukowych), ale wtedy jeszcze nie było poligrafu, więc to była taka pierwsza zabawa z pomiarami.

Oczywiście jeśli chodzi o podstawowe założenia, to nie ma czegoś takiego jak schemat aktywności fizycznej, który jest właściwy dla kłamstwa. Poligraf więc nie wykrywa kłamstw, ale bada zmiany w aktywności fizycznej organizmu, przez to także jego pobudzenie. Na tej podstawie można wnioskować o występowaniu kłamstwa.

W założeniu będzie to wyglądać tak, że u osób , które kłamią będzie można zaobserwować większe pobudzenie organizmu niż u osób prawdomównych.

Hmm.. Jeśli chodzi o warunki, w jakich robi się badanie, to jest to dźwiękoszczelne pomieszczenie. Osoba badana siedzi przed badającym, najczęściej bokiem do niego. W polu widzenia osoby badanej nie powinny się znajdować żadne dodatkowe bodźce.

Główne sposoby wykonywania badań poligrafem ( piszę poligraf, ponieważ w Polsce przyjęło używać się tej wersji) tak jak już pisałam są 4.

Pierwszy z nich to Test Pytań Kontrolnych ( CQT).

Eh, nie będę wypisywać tu chyba założeń tego testu, skupię się tylko na tych najważniejszych rzeczach.

Badanie tym testem składa się z 4 faz i zadaje się osobie badanej 3 rodzaje pytań:

- pytania neutralne, np "czy lubisz ser żółty?"

- pytania kontrolne, np "czy kiedykolwiek kogoś skrzywdziłeś?"

- pytania istotne , np "czy skrzywdziłeś tą osobę?"

Ogólnie zakłada się, że ktoś kto nie jest winny będzie silniej reagował na pytanie kontrolne niż na istotne, a winny odwrotnie.

Ta metoda jest krytykowana, bo uważa się, że ma słabe podstawy teoretyczne no i wymaga dużego zaangażowania ze strony osoby wykonującej to badanie.

Jeśli chodzi o statystyki przy tej formie badania ( w warunkach laboratoryjnych, bo szczerze mówiąc tych w warunkach naturalnych nie pamiętam) to :

Wykrywa poprawnie 74%-82% podejrzanych.

Badanie jest nierozstrzygnięte w 11%-24% przypadków.

Kolejny test to Test istotne/nieistotne. Uważa się go za zupełnie niewiarygodny teraz, ale kiedyś był stosowany.

Wiadomo, 2 rodzaje pytań:

- istotne, np "Czy 1.01.2009 napadłeś na sąsiada Nowaka?"

- nieistotne, np " Czy masz w domu kota?"

Tutaj założenie było proste - osoba badana kłamie, jeśli silniejsze reakcje występują przy odpowiedzi na pytanie istotne.

Następny test to Test wiedzy winnego ( GTK)

Jeśli np zbrodnią było morderstwo i uciekający zgubił jednego buta ( jak Kopciuszek :D, głupie przykłady, no ale też głupia godzina :imcrazy: ) następuje to w ten sposób:

Badający czyta osobie badanej szereg słów " czapka, młotek, lampka , worek itd" , a następnie miejsca, gdzie ta zguba mogła być upuszczona "most , schody, trawa, jezioro".

Założeniem tego testu jest, że w momencie, w którym badający przeczyta prawidłowe słowo u osoby badanej wzmogą się wszelkie reakcje.

Ta metoda poprawnie wykrywa 76%-88% kłamstw.

Błędnie wskazuje jako niewinnych 12%-24% winnych podejrzanych

Poprawnie wskazuje jako niewinnych 94%-99% podejrzanych ( tak więc prawie nieomylnie)

Ostatni rodzaj testu to Test mieszany , jak sama nazwa wskazuje - mieszają się tu metody z pozostałych 3 testów. Tutaj nie znam statystyk, nigdy nie miałam okazji się z nimi spotkać.

Jest jeszcze taki test jak test szczytowego napięcia , czyli takie natarczywe wypytywanie o jedną rzecz, ale tego się raczej nie stosuje.

No i oczywiście są pewne normy prawne to wszystko pilnujące, ale też sobie daruję ich wypisywanie, bo już i tak tu nawaliłam za dużo :D

Z takich ciekawszych rzeczy, to nie ma zakazu na wykonywanie takich badań np podczas rozmów kwalifikacyjnych do pracy.

freez44, pytała jak oszukać poligraf. Jest jeden, chyba jedyny skuteczny sposób ( bynajmniej jedyny, który znam ja), ale.. zastanawiam się, czy mądrym byłoby podawać go tutaj.. W sumie uparci ludzie jakby na siłę chcieli, to by go znaleźli.. No ale.. Jak ktoś będzie chciał to po prostu może zapytać prywatnie.

Przykładowe odczyty poligrafu są pewnie gdzieś w necie, więc nie będę wrzucać.

Wiem, że część z tego, co napisałam, te podstawowe informacje to oczywistość, no ale jak już się wzięłam za pisanie, to chciałam, żeby była z tego jakaś całość :).

A jeśli chodzi o sam tekst - jeśli będą pytania, albo chęć, żebym coś dopowiedziała to o ile wiedza mi na to pozwoli, to odpowiem:)

No i w razie wątpliwości jakbym coś pokręciła ( bo która już godzina :sciana: ) , to dajcie znać.

Taaa... A teraz ciekawe kto to przeczyta :geez:

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Hehh.. no ciekawe.. pewnie sporo wiecej tego masz co? To takie strasznie ogólne:) jak mozesz to wrzuc wiecej:) chetnie poczytam..

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

freez44, wiem, że ogólne, bo stwierdziłam, że nie ma co ludzi zamęczać :). Przy następnym przypływie potrzeb twórczych mogę coś jeszcze naskrobać o tym jak się wykrywa kłamstwo na różne sposoby no i mogę wrzucić kilka fajnych badań ;)

jenn200818, jak go teraz czytam to trochę mu ładu brakuje, ale co tam:D dzięki :*

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
nie da się nie czuć pulsu lol...
da się da :P można oszukać ciśnieniomierz :) przez astmę oskrzelową potrafię bardzo płytko oddychać :)
Jest kilka sposobów ( dokładniej 4 podstawowe) na badanie wariografem, niektóre mniej, niektóre bardziej wiarygodne. Więc w niektórych przypadkach jest trudniej, a w niektórych łatwiej go oszukać.

A wykrywa poprawnie 74%-82% podejrzanych.

I takie tam inne statystyki..

no bo psychopata oszuka wszystko :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Myślałam , żeby coś popisać o neuropsychologii kłamstwa, albo o innych sposobach wykrywania, czy też o powodach i badaniach , ale to raczej nie w tym temacie, a tematów o kłamstwie było już trochę różnych. Może by tak zrobić jakiś o badaniach nt kłamstwa itd? Czy pisać tutaj?

Hmm.. Chyba założę temat, ale to już jutro. Powrzucam badania i różne inne. Może ktoś będzie miał coś do dorzucenia :)

A może freez przyda się w tej jej pracy ;)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz