Skocz do zawartości
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
d34m0n_chi1d

Bezpodstawna nienawiść

Recommended Posts

Zjawisko bezpodstawnej nienawiści obserwujemy coraz częściej w naszym społeczeństwie. Najlepszym przykładem na to jest bezpodstawna nienawiść do mundurowych, w szczególności do policji! Ale nie tylko! Innym aspektem takiej nienawiści jest np. faszyzm i antysemityzm. Jak myślicie, czym to jest spowodowane? Czy są szanse na oduczenie się takiego zachowania wśród naszej społeczności?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Mi sie wydaje że wynika to z naszej polityki która ukształtowala się Państwie o wielkim wspóczynniku korubcji oraz przez bardzo nasilonej manipulacji medialnej bo tam najczęściej widzi się że policja nadużywa swoich praw a o politykach to już nie wspomnę :lol:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

mi sie wydaje ze to nie do konca wina tej polityki

bo przeciez polityka z gory nienawisci do innych nie narzuca...

tak naprawde nie da sie odpowiedziec skad to sie bierze

bo to tak jak by chciec wytlumaczyc dlaczego ja lubie zielony kolor a Kaja go nienawidzi;p

to po prostu gdzies wsio tkwi....i sklada sie na dana osobowaosc

zmienic to.....?

eh...najpierw ludzie musieliby sie nauczyc ze soba normalnie rozmawiac

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Nienawiść bezpodstawna??? Wg mnie zawsze takie emocje mają swoje podłoże, koszmarne dzieciństwo, obecna sytuacja zła, brak zrozumienia, brak uczucia, brak pieniędzy, zranienie.... wiele tego jest. Wydaje mi się, że podstawowym błędem jest to, ze nie uczy się młodych ludzi jak radzić sobie z negatywnymi emocjami, nie zapewnia się im odpowiedniej ilości zajęć pozalekcyjnych, które 1. wypełniają czas, 2. pozwalają na znalezienie pasji, 3. dowartościowują, 4. uczą cierpliwości, wyrozumiałości itp.... no i oczywiście za dużo tzw wychowania "bezstresowego" w naszym kraju.... nie ma nic gorszego niż moda... :roll: :roll: :roll:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Ponieważ młodzi ludzie nie mają co robić nudzą się i agresja jest ich sposobem na nudę - pójść komuś obić twarz pokazać się kolegom. Przecież twardziela każdy będzie szanował. Każdy che być zauważony przez innych i chce być kimś w otoczeniu, ale jeśli nie ma innych możliwości to zostaje wizerunek twardziela. W ten sposób ludzie się dowartościowują, czasem odreagują stres i swoja frustracje, czasem sposobem na nudę.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Zakładająć „bezpodstawność” w nienawiści odwołujemy się raczej do sloganu niż fachowego ujęcia tematu. Bo skoro pojawia się emocja o negatywnym afekcie i bardzo dużym wysyceniu w postaci nienawiści to gdzieś leży jej geneza.

Skoro już nazwaliśmy nienawiść po imieniu - emocją (Joko) to należy sobie uzmysłowić fakt pojawienia się markera w postaci emocji przy zaistnieniu konkretnego bodźca.

Jeśli jest nim mundur, a konkretnie mundur policjanta – należy się zastanowić, czy przyczyna tkwi w ogólnoświatowo zauważalnej tendencji człowieka do negatywnych odczuć towarzyszących kontaktom z osobami powołanymi to wymierzania nam kar administracyjnych. (w tym przypadku mundur-policjant-mandat) lub porządkowych (mecz-mundur-policjant-pałka-ból)

Historycznie rzecz ujmując mamy jeszcze w sobie inną ciekawą reakcję (mundur-stan wojenny-ograniczenia-strach) i da się ją odczuć wtórnie nawet w pokoleniu poperelowskim (rodzice reagują tak, a nie inaczej to ja też powinienem)

Jak państwo (to poperelowskie) pomogło nam odnaleźć w policjancie sojusznika zamiast wroga?

Hmmm

Temat na rozprawę magisterską a może nawet i przewód doktorski.

Zacznę może w ten sposób:

Wiecie może, że policjanci mają przywilej odejścia na emeryturę po 15 latach służby???

A to cwaniactwo nasuwa się na myśl i rodzą się odczucia wielkiej niesprawiedliwości.

Prawda. Emocja podpowiada nam zawiścią – może nawet potęgującą nienawiść.

Odczuwamy same negatywy prawda???

No bo jakże to tak po piętnastu latach rozkosznego wlepiania mandatów na autostradzie z którego to co drugi jest łapówką załapać się na emeryturę na którą inny musi pracować do 65 roku życia???

Zaraz ile to on ma lat? – tak teoretycznie – skończył ogólniak 18 potem policja +15 to 33 lata !!!

Gdzie tu sprawiedliwość???

Tylko nikt nie wie, że ta emerytura jest tak wyliczona (40% podstawy) że w przedmiotowym przypadku trzeba takiemu policjantowi uzupełniać tą emeryturę do najniższej krajowej bo się nie mieści. Ze to bardziej pretekst do zwolnienia ze służby (bo osiągnąłeś już prawa emerytalne) niż przywilej. A tak naprawdę to jest przywilej społeczeństwa a nie policjanta (jednostki).

Pomyślcie sami. Kto puści się w pogoń zdezelowanym, nie ubezpieczonym polonezem ze szwankującą łącznością i pistoletem z wybitym na korpusie rokiem 1967 za bandytą siedzącym za kierownicą BMW, i mającym kolesia uzbrojonego w UZI. Tylko taki dwudziestoparolatek.

Ten prawie sześćdziesięcioletni policjant to nawet nie zamelduje, że takie BMW przejechało, bo po co potem pisać notatkę za tych marne x zł miesięcznie.(mówię o robotnikach a nie nieskalanych realiami zabiurkowych eminencjach)

Pytam – czy państwu zależało na zmianie wizerunku policjanta w społeczeństwie przez ostatnie 15 lat ???

Fakt, ostatnio pojawiła się socjotechnika (tak, ta wyklęta i utożsamianą z komunistycznymi działaniami milicji i zakazana policji jako poperelowska) mająca programami typu bezpieczne miasto wpłynąć na subiektywny wzrost poczucia bezpieczeństwa u przeciętnego obywatela. Ktoś wymyślił że to tańsze niż realne poprawienie bezpieczeństwa.

Ale czy tędy droga ???

Ma się ku lepszemu a przyczynia się do tego ta sama ekonomia, która oddziałuje na nas socjotechnicznie. Odsetek osób z wyższym wykształceniem przyjmowanych w szeregi policji zwiększył się o ponad 1000% !!!! A mądrzejsza policja oznacza lepszą policję. Ale to nie wynika z kształcenia policjantów przez państwo ale nijako na pasożytowaniu (bo często są to płatne studia i jednoczesna praca) na ich wykształceniu ( wcale nie są obsadzani na stanowiskach adekwatnych do wykształcenia czyli można im nie płacić jak magistrom)

Ale póki dalej kierować policją będą takie czynniki jak np. zlikwidowanie w 90 latach PG (komórki do spraw walki z przestępczością gospodarczą) (we wiadomym celu) czy też utworzenie tak funkcjonujących formacji jak UOP pod koniec lat 90 dalej będziemy pałać nienawiścią do niebieskiego munduru i utożsamiać całe zło z tym, co w najbliższym nam kontakcie.

Problem tkwi w oszczędnościach.

Dopóki państwo borykać się będzie z problemami typu Kasa Chorych/NFZ, PZU, Orlen, (czytaj złodziejstwo w majestacie prawa) nie będzie pieniędzy na silną Policję a jedynie na jej lepszy wizerunek w oczach społeczeństwa, nie będzie pieniędzy na rozwiązanie społecznych problemów typu antysemityzm czy hmmm – faszyzm...

A borykać się będzie jeszcze dłuuuuuuuuuuuuuugo.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

dezyderiusz ...tyle że nie wszyscy policjanci to policja dochodzeniowa walcząca z

przestępczoscia ...... jest też całe grono biurkowców i własnie tych wypisujacych mandaty...a i ich obejmuje emerytura w wieku 35 lat .... i dostają jej tyle ile inni chodżacy do pracy a moga dorabiac drugie tyle jako ochroniarze itd.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Ach Kaju

Jaka szkoda że nie zrozumiałaś.

Nie potrafie jaśniej tego napisac.

Wiesz jaki jest odsetek policyjnych emerytów z 15 letnim stażem ???

Albo z 20 letnim stażem ???

Gdybys znała te cyferki pewnie potrfiła byś tak trochę chłodniejszym okiem rzucic na to zagadnienie. Coś powoduje że to właśnie marginalny odsetek. Gdyby to było ekonomicznie opłacalne - faktycznie mielibysmy samych młodych i pieknych chłopaków w tym fachu.

A tak swoja drogą - pomijając juz tych nieucziwywch - ciężka jest praca tego "mandaciarza" i wbrew pozorom jej cena jest wieksza niż się nie jednemu wydaje.

Jak widzisz - poprostu na klik robi się wrrrrrrrrrrrrr.

Nawet u tak doświadczonej osoby jak Ty.

Dlatego właśnie w topiku tak mocne słowo jak: NIENAWIŚĆ

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Rzeczywiscie nie znam statystyk ..znam natomiast moich sąsiadów.... wojskowych i policjantów ....wszyscy na emeryturze a o 10 lat młodsi od mojego meza któremu do emerytury jeszcze 20 lat zostało o ile mu miejsca pracy nie zlikwiduja.... patrze na tych młodych chłopów i zal mi tyłek ściska ze mój Misiek 50 km dojezdza do pracy ...nie ma go praktycznie 12 godzin w domu a zarabia tyle ile oni maja emerytury.....wiem ciezka praca, odpowiedzialna itd. ......czasami żałuje ze nie poszedł do policji czy wojska .... miałabym chłopa w domu a tak ciagle sie mijamy :?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Politologia jest nauką zajmującą się szeroko pojętymi zachowaniami społecznymi. Wydaje mi się, że nie odbiegamy od tematu.

Kaju, zawód policjanta to bardz stresująca praca. Codziennie mają do czynienia z chamstwem, pobiciami itp. Czasami muszą uderzyć kilkunasto letniego chłopaka, gdy sam ma syna w takim wieku. Czasem muszą uczestniczyć w akcjach przeciwko przyjaciołom. Nie wspominając o presji przełożonych! Włosy siwieją już po 5 latach służby...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Child ja to rozumiem i doceniam...... tak se tylko zazdroszczę :roll: wiesz jakie stresujace są dojazdy mojego Miska do pracy ...co sie wyczynia w poiciagach.....a on jedzie ponad godzine :wink:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

........ a tak byłby sobie misiek policjantem w pociągu i kaja nie bałaby się jego dojazdów... :wink:

A wracając do tematu to własnie za oknem miałam idealny przykład. Trzech panów chyba bardzo nienawidziło czwartego... nie wiem czy bezpodstawnie, w każdym razie bardzo skutecznie dali mu do zrozumienia co do niego czują...... :roll: :roll:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

boje sie wszelkich form bezpodstawnej agresji, nienawisci, braku tolerancji i fanatyzmu. A skad sie bierze?

mysle sobie, ze przede wszystkim z wychowania, srodowiska w jakim sie dorasta, genow, specyficznej psychiki - czy osobowosci o rysie psychopatycznym przynleznosci do okreslonych grup wyznajacych taka a nie inna ideologie, i prawdopodobnie ze zmian w kulturze - spoleczenswie - dostarczania ciaglych bodzcow czy modeli agresji w bajkach i codzienym zyciu, gdzie od najmlodszych lat dziecko jest uczone wzorcow agresywnych zachowan, porpzez co uczy sie modelowania.

Zmienia sie to nawet w czasie, prawde mowiac mniej obawiam sie napadu ze strony pana zionacego woda w wieku 40 - 50 lat, czy innego zlodzieja w podobnym wieku, niz smarkacza 13 czy 15 letniego napakowanego sterydami biegajacego w dresie, albo skinheada z lysa glowa w podobnym wieku. Mysle sobie, ze mlodzi (zwlaszcza ci nastoletni) przestepcy sa zdecydowanie bardziej bezwzgledni niz ci z "wczesniejszego pokolenia". Potrafia zabic bez mrugniecia okiem nie majac chocby elementarnych minimalnych elementow poczucia winy lub wyrzutow sumienia .

O ile mozna w ogole mowic o etyce przestepcy a jednak cos w tmy wg mnei jest.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

konkluzja miala byc taka, ze ta nienawisc wzrasta wg mnei ostatnio - nienawisc czy poziom agresywnosci, bezwzglednosci w porownaniu do lat wczesniejszych i mysle, ze zmiana kulturowego funkcjonowania spoelczenstwa (nowe formy techniki - dostepnosc i epatowanie przemoca) ma tu znaczenie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Bezpodstawna nienawiść to jak zaraza czy epidemia. Jeśli ktoś wcześniej został "zaszczepiony"( wychowywany w myśl "pozytywnych idei" przy zdrowym ukazywaniu konsekwencji błędów) wówczas jest bardziej, duzo bardziej odporny na tego typu reakcje, która niesą za sobą wszystko co złe i wszystko co szkodzi innym. Wychowanie i środowisko to podstawa. .Jeśli były popełniane notorycznie, błędy opiekunów...wiadomo. Choć tu też można polemizować. Ilu jest fantastycznych ludzi, którzy dorastali w niezdrowych atmosferach. Ostatnio na wykładzie z psychologii usłyszałam interesujący przykład, który pasuje mi do tego tematu: "z tej samej rodziny wyszedł ksiądz i złodziej". Obydwoje wychowywani według tych samych reguł i zasad (wnioski nasuwają się same-osobowość i temperament odgrywają tu istotną rolę)

Młodzi ludzie, którzy poszukują swojego "ja" i Ci, którzy nie mają jeszcze ukształtowanych wzorców, chcą być modni- a modne ( jednocześnie złudne) jest to, co "noszą" inni.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

ha! Kaprysek no i ten przyklad pokazuje ze rodzice nie zmienia podstaw dziecka z ktorymi sie ono juz urodzilo.....

mozemy im tlumaczyc co jest dobre....ale i tak..cale zycie nie bedziemy za nimi chodzic za raczke...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Ostatnio na wykładzie z psychologii usłyszałam interesujący przykład, który pasuje mi do tego tematu: "z tej samej rodziny wyszedł ksiądz i złodziej". Obydwoje wychowywani według tych samych reguł i zasad (wnioski nasuwają się same-osobowość i temperament odgrywają tu istotną rolę)

Młodzi ludzie, którzy poszukują swojego "ja" i Ci, którzy nie mają jeszcze ukształtowanych wzorców, chcą być modni- a modne ( jednocześnie złudne) jest to, co "noszą" inni.

Najwyraźniej i ten ksiadz i złodziej ....wychowani byli według tego samego schamtu i tak na dobra sprawe i jeden i drugi doszli do tego samego..... tyle że ze złodziej musi sie nameczyc zeby cos zdobyc a ksiedz sprytniejszy i sami mu na tace przynosza :roll:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Kaju jeśli opieramy się o stereotypy, które teraz są na czasie typu: ksiądz jest fee, ksiądz też grzeszy, ksiądz nie wie co gada i najlepiej jakby w pewnych kwestiach w ogole nie zabierał głosu...to będzie tak jak mówisz.

Chodziło mi jednak o to, że etykietka "złodziej" = coś złego, etykietka "ksiądz" = coś, co warto naśladować

Ja nadal uważam, że nie chodzi tu o trud czy pójście na łatwizne ale o osobowość człowieka w szerokim tego słowa znaczeniu:-)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...