IPB Style© Fisana

Skocz do zawartości

Zdjęcie

testy projekcyjne

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
12 odpowiedzi w tym temacie

#1 freez44

freez44

FP Maniak!

• Zarząd
  • 6173 postów

Napisano 07 sty 2011 - 02:36

Początkiem projekcyjnego sposobu myślenia był chyba

ogólnie nazwa pochodzi od mechanizmu obronnego ego- PROJEKCJI

Ps. Witam ponownie :wink:

#2 Paweł

Paweł

Rozmowny

• Użytkownicy
  • 25 postów

Napisano 07 sty 2011 - 12:18

Osobiście widzę sens stosowania testów projekcyjnych jedynie u małych dzieci, np. rysunek rodziny wiele może powiedzieć o stosunkach panujących w domu. Jednak dzieci mają inny poziom rozwoju psychicznego niż dorosłe osoby.

Nawet osławiony test Rorschacha, który często pojawia się w filmach, interpretuje się zwykle trochę inaczej, niż wyobraża to sobie większość ludzi i tak na prawdę mało mówi o osobowości człowieka, raczej pomaga wychwycić pewne sposoby percepcji danej osoby i ewentualne zaburzenia.

Początkiem projekcyjnego sposobu myślenia był chyba Freud, senniki Junga zawierają masę interpretacji elementów snów. Czytałem do daaawno dawno temu, jednak z tego co pamiętam połowa rzeczy odnosiła się do męskiego przyrodzenia, np. własna matka w kapeluszu. O wartości diagnostycznej takich metod chyba wiele pisać nie trzeba.

Mało której metodzie projekcyjnej udało się "przetrwać" badania ich trafności. Powodem może być również ogromny wpływ osoby badacza na wynik.

#3 freez44

freez44

FP Maniak!

• Zarząd
  • 6173 postów

Napisano 16 gru 2010 - 05:20

Jest jakaś książka w GWP o analizie rysunków:) Poszperaj sobie..

#4 anais

anais

Nieśmiały

• Użytkownicy
  • 24 postów

Napisano 16 gru 2010 - 12:48

a mnie to zainteresowało, ale na razie nie udaje mi się znaleźć w internecie takiego testu. Macie może jakieś linki z testami?

Znalazłam coś o teście drzewa Kocha: http://kp.oz.pl/own/koch.doc

#5 KwiatLotosu

KwiatLotosu

Uzależniony

• Użytkownicy
  • 2637 postów

Napisano 13 gru 2010 - 09:47

denzi, jaki to test konkretnie?

#6 freez44

freez44

FP Maniak!

• Zarząd
  • 6173 postów

Napisano 10 gru 2010 - 09:15

rózne są testy projekcyjne. Każdy ma inny klucz..

#7 k4m1l89

k4m1l89

Uzależniony

• Użytkownicy
  • 3669 postów

Napisano 10 gru 2010 - 08:52

denzi,

Jest tego masa - zacznając od banalnych rzeczy jak, kolory - np. są takie same rzeczy o różnych kolorach, mówisz komuś , by wybrał daną rzecz...

Albo, jakim zwierzęciem chciałbyś być itd. To jest naprawdę ciekawe, sporo można się dowiedzieć o osobowości ludzi wogóle ich nie znając :cool:

[ Dodano: 2010-12-10, 20:56 ]
Kriss,

nie słyszałem o tym niedzwiedziu i lesie, ale jak sama wiesz, tego typu eksperymenty nie są 100%-we :P
Poza tym, tutaj dużą przeszkodą jest wyobrażanie na podstawie wspomnień - Ty tak zrobiłaś. Ja kiedy przeczytałem powyżej przykład z nożem - pomyślałem o tym, którego często używam -chyba wtedy efektywność testu jest zerowa.

#8 Kriss

Kriss

Uzależniony

• Użytkownicy
  • 2607 postów

Napisano 10 gru 2010 - 11:40

rodian85, poczytaj sobie, bo to sporo zależy od konkretnego cosika

http://pl.wikipedia....est_projekcyjny

Generalnie, z tego, co mnie w szkole uczyli, testy projekcyjne stosuje się pomocniczo.

[ Dodano: 2010-12-10, 11:42 ]

mówił też o wyobrażeniu sobie lasu i niedźwiedzia , gdy wyobrażę sobie las iglasty mam skłonności introwertyczne gdy liściasty ekstrawertyczne, zachowanie wobec niedźwiedzia może świadczyć o skłonności do podejmowania wyzwań

Serio?
Głupie toto.
Ja jestem typowym ekstrawertykiem (potwierdzone różnymi testami, które z konieczności musiałam robić), a wyobraziłam sobie las iglasty. Dlaczego? Ano bo jak niedźwiedź to góry, a jak góry to świerki, limby, kosodrzewina... :roll:
Cała tajemnica.

#9 rodian85

rodian85

Gaduła

• Użytkownicy
  • 251 postów

Napisano 10 gru 2010 - 11:03

denzi, ciekawa sprawa, zdobyłaś jakieś szersze informacje na ten temat? kto to wymyślił? kto bada? jak bada? jak się wogóle przeprowadza takie cosiki z projekcjami?

#10 mutantka

mutantka

Gaduła

• Użytkownicy
  • 737 postów

Napisano 12 lis 2010 - 05:47

może świadczyć

No właśnie, może, ale nie musi.

#11 denzi

denzi

Nieśmiały

• Użytkownicy
  • 2 postów

Napisano 12 lis 2010 - 02:48

ja to słyszałem od znajomego

mówił też o wyobrażeniu sobie lasu i niedźwiedzia , gdy wyobrażę sobie las iglasty mam skłonności introwertyczne gdy liściasty ekstrawertyczne, zachowanie wobec niedźwiedzia może świadczyć o skłonności do podejmowania wyzwań

#12 mutantka

mutantka

Gaduła

• Użytkownicy
  • 737 postów

Napisano 12 lis 2010 - 02:41

Wiesz co, to chyba jakaś zabawa, a nie poważny test. Że co, niby jak sobie wyobrażę długi nóż, albo krótki, z rączką taką albo owaką, to ma coś mówić o mojej seksualności? Rozumiem, że jeśli psychologo przeprowadzi szereg różnych tego typu testów i wykorzysta inną dostępnąmu wiedzę o pacjencie, to może jakieś wnioski wyciągnąć, ale nie tak, że jest wyobrażenie jednego przedmiotu i jedna obowiązująca interpretacja. To mi przypomina "senniki egipskie": "ząb stracisz - urodzenie dziecka", "umarłegowidzieć - radość" :lol:

#13 denzi

denzi

Nieśmiały

• Użytkownicy
  • 2 postów

Napisano 12 lis 2010 - 02:31

ostatnio słyszałem o teście projekcyjnym

w którym wyobraża się daną sytuacje

chodzi mi głównie o jedno wyobrażenie, wyobrażenie noża leżącego na podłodze
wiem że ta projekcja przedstawia nam informacje dotyczące seksualności

wie ktoś jak interpretować noże które wyobrażamy sobie podczas tego testu?